Skip to content

677 Bergen Ave.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07304

Built 1890
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block16502
Lot26
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description3S-B-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
34%
Improvement Value:$231,000
66%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816-0.6%
2024$7,865+9.0%
2023$7,218-0.4%
2022$7,245+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft620DeedBook 9907, Page 308Recorded6/17/2025

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 9192, Page 942

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 7849, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1890