Skip to content

673 Bergen Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block16502
Lot27
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description3S-2C-19U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage519
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
28%
Improvement Value:$170,000
72%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248-0.6%
2024$5,280+40.1%
2023$3,769-0.4%
2022$3,784+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft519DeedBook 9352, Page 618Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 8249, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1900