Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
673 Bergen Ave.
Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2008
Property Information
Block16502
Lot27
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165
Building Details
Building Class---
Description3S-2C-19U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$22,300
15%
Improvement Value:$124,700
85%
Total Assessment$147,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,283 | -0.6% |
| 2024 | $3,303 | +40.1% |
| 2023 | $2,358 | -0.4% |
| 2022 | $2,367 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.