Skip to content

2554 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 2, 1980

Property Information

Block16502
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-38U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,500
8%
Improvement Value:$4,050,000
92%
Total Assessment$4,402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$98,308-0.6%
2024$98,924+40.1%
2023$70,616-0.4%
2022$70,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3308, Page 911