Skip to content

83.5 Jewett AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1899

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Jul 5, 1990

Property Information

Block16702
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
49%
Improvement Value:$163,400
51%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918-4.1%
2024$7,213+40.1%
2023$5,149-0.4%
2022$5,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4317, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1899