Skip to content

83 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1899

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Jun 17, 1982

Property Information

Block16702
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
47%
Improvement Value:$178,900
53%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,514-0.6%
2024$7,561+40.1%
2023$5,397-0.4%
2022$5,418+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3351, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1899