Skip to content

167 Monticello Ave.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07304

Built 2011

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 17, 2013

Property Information

Block16702
Lot28
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description3S-1C-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,000
60%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791-0.6%
2024$2,809+40.1%
2023$2,005-0.4%
2022$2,013+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8891, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 2011