Skip to content

163 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block16702
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$313,500
80%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,787-0.6%
2024$8,842+40.1%
2023$6,312-0.4%
2022$6,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9300, Page 847Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8498, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1910