Skip to content

3-5 Storms AvenueJersey City, NJ 07306

Public Property

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block16801
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
89%
Improvement Value:$13,800
11%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,836-0.6%
2024$2,854+40.1%
2023$2,037-0.4%
2022$2,045+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9791, Page 559Recorded12/16/2023