Skip to content

59 Jewett Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 2023

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block16802
Lot8
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,900
51%
Improvement Value:$386,300
70%
Total Assessment$552,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+251.6%
2024$3,508
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft4,248DeedBook 9743, Page 720Recorded4/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023