Skip to content

77 Crescent Ave.(Unit C0008)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block16902
Lot27
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description3S-B-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage729
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
49%
Improvement Value:$63,100
51%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,749-0.6%
2024$2,766+40.1%
2023$1,975-0.4%
2022$1,982+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft729DeedBook 9455, Page 492Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 7826, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1900