Skip to content

14 Brinkerhoff St.Jersey City, NJ 07304

Built 1876

Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Sep 18, 1996

Property Information

Block16902
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,700
42%
Improvement Value:$368,800
58%
Total Assessment$635,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,191-0.6%
2024$14,280+40.1%
2023$10,193-0.4%
2022$10,232+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5048, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1876