Skip to content

61 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block17001
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
39%
Improvement Value:$299,900
61%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,980-0.6%
2024$11,049+40.1%
2023$7,887-0.4%
2022$7,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7100, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1905