Skip to content

57 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1868

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 8, 2006

Property Information

Block17001
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,900
42%
Improvement Value:$263,000
58%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091-0.6%
2024$10,154+40.1%
2023$7,248-0.4%
2022$7,276+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8038, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1868