Skip to content

59 Park St.Jersey City, NJ 07304

Built 1868

Last Sale Price
$6,100
Last Sale Date
Mar 10, 1977

Property Information

Block17001
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,114
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
44%
Improvement Value:$212,800
56%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,485-0.6%
2024$8,539+40.1%
2023$6,095-0.4%
2022$6,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$6,100
DeedBook 3225, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1868