Skip to content

80 Prescott St N.

Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 3, 2003

Property Information

Block17001
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
47%
Improvement Value:$179,100
53%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,519-0.6%
2024$7,566+40.1%
2023$5,401-0.4%
2022$5,421+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7017, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1890