Skip to content

11 Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block17002
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
61%
Improvement Value:$137,500
39%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,871-0.6%
2024$7,921+40.1%
2023$5,654-0.4%
2022$5,675+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,256DeedBook 9618, Page 373Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8096, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1905