Skip to content

32 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1875
Other Exempt

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block17002
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
30%
Improvement Value:$430,000
70%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$11,084+40.1%
2023$7,913+20.1%
2022$6,588+4.5%
2021$6,302+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft1,280DeedBook 9712, Page 158Recorded11/26/2022

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9379, Page 206Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9086, Page 604Recorded12/16/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8834, Page 106

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8825, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1875