Skip to content

52 Astor Pl.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Oct 27, 2009

Property Information

Block17002
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$277,300
62%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988-0.6%
2024$10,051+40.1%
2023$7,175-0.4%
2022$7,202+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 8696, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1900