Skip to content

68 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 21, 2024

Property Information

Block17002
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,280
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$277,300
62%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988-0.6%
2024$10,051+40.1%
2023$7,175-0.4%
2022$7,202+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9500, Page 271Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9500, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1875