Skip to content

72 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1875
Other Exempt

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jun 13, 1985

Property Information

Block17002
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$277,300
62%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$3,416+0.7%
2016$3,393-0.5%
2015$3,408+4.2%
2014$3,270+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3458, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1875