Skip to content

92 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block17002
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
34%
Improvement Value:$373,300
66%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,690-0.6%
2024$12,770+40.1%
2023$9,116-0.4%
2022$9,150+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9187, Page 342Recorded3/21/2017

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9076, Page 538Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9017, Page 537Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 8838, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1875