Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
338 Paterson Plank Rd.Jersey City, NJ 07307
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2011
Property Information
Block1703
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17
Building Details
Building Class---
Description3S+BT-B+F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$575,000
41%
Improvement Value:$843,900
59%
Total Assessment$1,418,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $24,340 | +23.5% |
| 2024 | $19,706 | +113.7% |
| 2023 | $9,223 | -0.4% |
| 2022 | $9,258 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.