Skip to content

434 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2018

Property Information

Block1704
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-D3U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,300
41%
Improvement Value:$347,700
59%
Total Assessment$590,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,175-0.6%
2024$13,257+40.1%
2023$9,464-0.4%
2022$9,499+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3267, Page 1112

Property Built

Built

Year Built: 1965