Skip to content

56 Park St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block17101
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,500
28%
Improvement Value:$437,500
72%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,621-0.6%
2024$13,707+40.1%
2023$9,784-0.4%
2022$9,821+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 9347, Page 900

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 9347, Page 900Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9252, Page 261Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9192, Page 515Recorded4/10/2017

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

DeedBook 9128, Page 197Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8639, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1880