Skip to content

704 Grand St.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07304

Built 1877

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 29, 2012

Property Information

Block17103
Lot1
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description4S-2C-12U-CONDO
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,823
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
13%
Improvement Value:$417,100
87%
Total Assessment$477,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,654-0.6%
2024$10,720+40.1%
2023$7,653-0.4%
2022$7,681+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8839, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1877