Skip to content

160 Lafayette St.Jersey City, NJ 07304

Other Exempt

Last Sale Price
$47,991,707
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block17301
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page173

Building Details

Building Class---
DescriptionMISC.330U-142PK
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,309,000
16%
Improvement Value:$32,304,900
84%
Total Assessment$38,613,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$151,846+4.5%
2021$145,244+3.5%
2020$140,339+1.4%
2013$138,408
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,991,707

From:

To:

DeedBook 9313, Page 681Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 7233, Page 337