Skip to content

476-76.5 Pacific AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1995

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Jul 27, 1995

Property Information

Block17501
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page175

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
13%
Improvement Value:$343,900
87%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797+172.6%
2024$3,227+40.1%
2023$2,303-0.4%
2022$2,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4892, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1995