Skip to content

331 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 2020
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block17505
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page175

Building Details

Building Class---
Description9S-B+F-98U-50G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,605,600
27%
Improvement Value:$15,496,200
73%
Total Assessment$21,101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$471,203-0.6%
2024$474,157+40.1%
2023$338,473+174.6%
2022$123,255+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020