Skip to content

313 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 2019
Apartment

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block17505
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page175

Building Details

Building Class---
Description5S-B&F-44U-G27
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,640,000
24%
Improvement Value:$8,235,600
76%
Total Assessment$10,875,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$242,852-0.6%
2024$244,375+40.1%
2023$174,445+268.5%
2022$47,334+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9136, Page 99