Skip to content

107 Kensington Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1928

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block17601
Lot11
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC0641
Description5S-B-44U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage641
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
35%
Improvement Value:$130,000
65%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466-0.6%
2024$4,494+40.1%
2023$3,208-0.4%
2022$3,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000
Sq Ft641DeedBook 9710, Page 12Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 8727, Page 820

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 8727, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1928