Skip to content

107 Kensington Ave.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07304

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Feb 24, 2026

Property Information

Block17601
Lot11
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC0933
Description5S-B-44U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage933
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
26%
Improvement Value:$203,200
74%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101-0.6%
2024$6,139+40.1%
2023$4,382-0.4%
2022$4,399+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft933DeedBook 9970, Page 311Recorded3/11/2026

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9144, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1928