Skip to content

101 Kensington Ave.(Unit C0105)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block17601
Lot12
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC0635
Description3S-B-D-17U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage635
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
43%
Improvement Value:$93,100
57%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,642-0.6%
2024$3,665+40.1%
2023$2,616-0.4%
2022$2,626+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft635DeedBook 9301, Page 359Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7610, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1900