Skip to content

99 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Mar 15, 2000

Property Information

Block17601
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,808
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
46%
Improvement Value:$217,900
54%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,008-0.6%
2024$9,064+40.1%
2023$6,471-0.4%
2022$6,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5588, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1920