Skip to content

88 Gifford Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block17601
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-2UCG2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,458
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
29%
Improvement Value:$611,800
71%
Total Assessment$867,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,378-0.6%
2024$19,499+40.1%
2023$13,920-0.4%
2022$13,972+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8846, Page 430

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4609, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1900