Skip to content

664 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Vacant Land

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block17601
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,919-0.6%
2024$2,937+40.1%
2023$2,096-0.4%
2022$2,104+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 9505, Page 467

Property Sale

Sale
$466,000