Skip to content

131 Kensington Ave.(Unit C0104)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$3,779,520
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block17601
Lot7
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
Description5S-B-38U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$243,700
80%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,782-0.6%
2024$6,824+40.1%
2023$4,871-0.4%
2022$4,890+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,779,520
DeedBook 7871, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1929