Skip to content

131 Kensington Ave.(Unit C0307)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block17601
Lot7
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
Description5S-B-38U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage644
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$128,400
68%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,207-0.6%
2024$4,233+40.1%
2023$3,022-0.4%
2022$3,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft644DeedBook 9304, Page 366Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 8897, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1929