Skip to content

131 Kensington Ave.(Unit C0504)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block17601
Lot7
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
Description5S-B-38U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
15%
Improvement Value:$345,800
85%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,062-0.6%
2024$9,118+40.1%
2023$6,509-0.4%
2022$6,533+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 9345, Page 27Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 8792, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1929