Skip to content

125 Kensington AveJersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 8, 2007

Property Information

Block17601
Lot8
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC1480
Description3S-B-D-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
28%
Improvement Value:$180,000
72%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+40.1%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8109, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1915