Skip to content

117 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block17702
Lot12.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,200
44%
Improvement Value:$382,100
56%
Total Assessment$682,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,236-0.6%
2024$15,331+6.1%
2023$14,451
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9328, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1880