Skip to content

149 Bentley Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block17702
Lot1
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC1064
Description5S-B-27U-H-E(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
28%
Improvement Value:$178,200
72%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,542-0.6%
2024$5,577+40.1%
2023$3,981-0.4%
2022$3,996+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 9236, Page 927Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8447, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1929