Skip to content

149 Bentley Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block17702
Lot1
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC0615
Description5S-B-27U-H-E(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage615
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$105,000
60%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,908-0.6%
2024$3,932+40.1%
2023$2,807-0.4%
2022$2,818+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,500

From:

To:

Sq Ft682DeedBook 9185, Page 417Recorded3/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1929