Skip to content

260 Harrison Ave.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block17702
Lot42.01
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC0586
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage586
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$106,300
60%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,937-0.6%
2024$3,961+40.1%
2023$2,828-0.4%
2022$2,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft586DeedBook 9891, Page 497Recorded4/3/2025

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft586DeedBook 9495, Page 837NU CodeDoubtful title (14)Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft617DeedBook 9439, Page 38Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 7583, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1929