Skip to content

260 Harrison Ave.(Unit C0507)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block17702
Lot42.01
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC1280
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
27%
Improvement Value:$189,500
73%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795-0.6%
2024$5,831+40.1%
2023$4,162-0.4%
2022$4,178+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9828, Page 595NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/13/2024

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9031, Page 477

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 9031, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1929