Skip to content

270 Harrison Ave.(Unit C0507)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block17702
Lot42.02
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC1273
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
29%
Improvement Value:$174,800
71%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,466-0.6%
2024$5,501+40.1%
2023$3,927-0.4%
2022$3,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 9273, Page 258Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7924, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1929