Skip to content

62 Siedler St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block17902
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
10%
Improvement Value:$669,900
90%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,553-0.6%
2024$16,657+40.1%
2023$11,890+345.4%
2022$2,669+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9842, Page 681Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$211,000
Sq Ft1,258DeedBook 9513, Page 202Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

DeedBook 9170, Page 668Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8757, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1910