Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
649 Communipaw Ave.
Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2021
Property Information
Block17904
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179
Building Details
Building Class---
Description1S-CB&B-C
Assessment
Land Value:$199,000
24%
Improvement Value:$634,000
76%
Total Assessment$833,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,601 | -0.6% |
| 2024 | $18,718 | +40.1% |
| 2023 | $13,361 | -0.4% |
| 2022 | $13,411 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.