Skip to content

115 Harrison AveJersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 22, 2002

Property Information

Block17905
Lot8.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage4,620
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
26%
Improvement Value:$565,800
74%
Total Assessment$767,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,143-0.6%
2024$17,250+40.1%
2023$12,314-0.4%
2022$12,360+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900