Skip to content

801 Route 440

Jersey City, NJ 07304

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block18001
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page180

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,704,200
99%
Improvement Value:$83,400
1%
Total Assessment$7,787,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$173,897-0.6%
2024$174,987+40.1%
2023$124,913-0.4%
2022$125,380+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,850,000
DeedBook 8572, Page 11